Yagub Mahmudov: Tarihçiler 2018 “ADR Yılı” İlanını Beğeniyorlar

Bakü (Golden Bridge News) AUBA Basın sekreteri Letif Mustafayev’in GBNews’e aktarmış olduğu habere göre, Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi(AUBA) Tarih Enstitüsü Müdürü akademisyen Yagub Mahmudov, 2018 yılının “Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti Yılı” ilan edildiğini çok takdir ettiğini bildirdi. Bilim adamı, Devlet Başkanı İlham Aliyev’in bu adımını AUBA Tarih Enstitüsü personeli tarafından büyük bir coşku ile karşıladığına dikkat çekti.
“Bu, Azerbaycan Devlet Başkanının Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti (ADR) Tarihine özel saygısının bir işaretidir. 28 Mayıs’ta Cumhuriyet Bayramı’nda her yıl resmi bir konuşma yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı, tüm konuşmalarında ADR tarihini çok takdir ediyor. Devlet Başkanı kararı ile “Bağımsızlık Bildirgesi”ne anıt dikildi. Tarih Enstitüsü müdürü olarak, Azerbaycan Devleti Başkanının ADR tarihine özel önlemler verdiğini belirtmek isterim. Devlet Başkanı, bu konuyu kendi kontrolü altında tutuyor. Ulu önderimiz Haydar Aliyev, ADR tarihini incelemek amacıyla bir tek hacimli ansiklopedik sözlük hazırlamamızı söylemişti. Başkan Ilham Aliyev’in iki ciltli bir ansiklopedik baskı basmak için talimat verdiğini özel saygı ile vurguluyorum. Bu ansiklopedi ikinci kez basılacak. Sanırım, bu ADR tarihimizin değerli bir anıtı olacaktır.
Devlet Başkan, Tarih Enstitüsüne ADR tarihçesi hakkında araştırma yapmasını kesinlikle önermiştir. Bu yıl, ADR’nin yüzüncü yıldönümüne adanmış uluslararası bir bilimsel konferans düzenleyeceğiz. Tarihçiler Enstitü Akademik Konseyi adına Devlet Başkanı İlham Aliyev’e teşekkür mektubu göndermeye karar verdi. Aynı zamanda, “ADR Üstün devlet adamları” adlı özel bir kitap yayınlamayı karara aldı. Enstitünün tüm bilim adamları adına, Azerbaycan Devlet Başkanına, tarihi geçmişimiz sayılan ADR’ye büyük önem verdiği için minnettarız” dedi Akademisyen Yagub Mahmudov.

Paylaş

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!