Türk Dünyası, 9. Gelecekle İletişim Çalıştayında buluştu

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) bünyesinde yapılan Gelecekle İletişim Çalıştayının bu yıl dokuzuncusu düzenlendi. 3-8 Ekim tarihlerinde gerçekleşen çalıştayın yeri Türkçe’nin konuşulduğu coğrafya Kostence-Komrat olarak belirlendi.
Başta RTÜK olmak üzere çalıştayı organize eden ve destekleyen Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Kostence Ovidus Üniversitesi, Komrat Devlet Üniversitesi, Bükreş ve Kişinev Büyükelçiliklerinin organizasyon ve desteğiyle gerçekleştirildi.

Çalıştaya, RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya ve RTÜK Üst Kurul yöneticileri de katılım gösterdi. 9. Gelecekle İletişim Çalıştayı katılımcıları, Dobruca- Bucak’ta Kostence, Hasanca, Mecidiye, Başpınar, Babadağ, Tulça, İsakça, Maçin, Galati, Kıpcak, Çadır-Lunga, Avdarma, Komrat, Bender’i ziyaret etti.

Çalıştay, “Medya ve Demokrasi” ana başlıklı oturumlarda, yabancılaşma, sosyal medya, bölgesel barış ve ulusal güvenlik ve basın özgürlüğü arasındaki ilişkiyi ele aldı. Bölgesel Barış başlığı ile Türkiye’deki olası bir istikrarsızlık durumunda Balkanlarda oluşacak güvensiz ortam anlatıldı. Türkiye’de 15 Temmuz kalkışmasının hain bir eylem olduğu tekrar vurguladı.

Çalıştayda sunulan makalelerin bir araya toplanıp kitap haline getirilerek kalıcı bir eser oluşturulmasına karar verildi. Katılımcıların talepleri göz önünde bulundurularak eğitim-staj programlarının düzenlenmesi üzerinde duruldu.

Türk Dünyasın oluşturduğu katılımcılar, ortak tarih, kültür ve kardeşliği yerinde paylaşmanın sevincini yaşadı.

Gülsüm Mustafova

Paylaş
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!