Trabzon’un Akçaabat İlçesi Tanıtıldı – VİDEO

Trabzon (Golden Bridge News – Höküme Halilova, Ramiz Meşedihesenli) Bişkek ve Almatı Merkezli TÜRKEL Yayın Grubu olarak, Türkiye’yi tanıtım Projemiz kapsamında THY ve Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü desteği ile bu defa yolumuzu Trabzon iline bağlı, Karadeniz’in nadide ve şirin sahil ilçelerinin başında gelen Akçaabat’a saldık.
Şevket Şâkir Paşa Trabzon Tarihi adlı eserinde Rum tarihçilerin etkisinde kalarak “Trabzon milattan önce 750 yıl önce inşa olup, ilk Trabzon’da yerleşen Meletlerin atası olan ‘Katris’ adlı bir kişidir.” demektedir. Aynı eserde Akçaabat’ın 96 köy ve 6.700 hane olduğundan da bahsetmektedir. Madrid Milli Kütüphanesinde bulunan Klavion’un “Şark Seyahati” adlı eserinde: “Hava elverişli olmadığı için fındık yüklü gemi, Trabzon’un batısında 6 mil uzakta olan ‘Blâton’dan geri dönmüştü” diyerek Blâton adını anmakta ve burasının eski bir merkez olduğunu söylemektedir. Bu da M.Ö. 4’üncü asırda Akçaabat’ın önemli bir yerleşim birimi olduğunu göstermektedir.
Görüşmemiz sırasında, Akçaabat’tan olan ve 7 seneden beri Bişkek TTÖMER Müdür Yardımcısı görevini sürdüren Cevat Altuntaş, ‘7 yıldır Bişkek’te yaşamaktan gurur duyuyorum. Eşim Bişkek’tendir. Trabzona gittiğim zaman Atayurdumuz olan Kırgızistan’ı, burada olduğum zaman ise Anayurdum Türkiye’yi özlüyorum. Ailemiz gerçekten Trabzonla Bişkek arasında bir köprüdür. Çünkü bu iki şehir kardeş şehirler protokolü imzalamışlardır. Kırgızistan’ın tabiatı,doğası Trabzonla aynı geliyor. Fırsattan faydalanarak Kırgızistan başta olmak üzere Türk dünyasının 2018.Yeni yılını kutluyor, ülkelerimize sağlık, huzur, mutluluklar diliyorum’ dedi.
Trabzon İlinin tanıtımı ile ilgili belgeseller sunumu devam edecek.

Paylaş

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!