Ruhani: 10 Trump gelse bunları elimizden alamaz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Trump tarafından iptal edileceği öne sürülen nükleer anlaşmanın İran’a kazandırdıklarının değil Trump, 10 Trump gelse geri alınamayacağını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmayı bozma ihtimaline karşı, İran’ın kazanımlarından bahsederek “Dünya’ya 10 Trump gelse bunları elimizden alamaz” dedi.

Tahran Üniversitesinde konuşma yapan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile nükleer anlaşmayı bozabileceğine ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi. Ruhani, “Nükleer müzakerelerde ve vardığımız anlaşmada geri dönülemez menfaatler elde ettik. Değil Trump, Dünya’ya 10 Trump gelse bunları elimizden alamaz” dedi.

İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya) tarafından 2015’te imzalanan nükleer anlaşma, seçim kampanyası döneminden beri Trump’ın en çok itiraz ettiği konulardan biri olarak dikkati çekiyor. Anlaşma İran’ın nükleer programına sınırlamalar getirirken, karşılığında İran’a uygulanan ambargo hafifletilmiş ve Tahran yönetimine petrol ticareti yapmanın kapısını açmıştı.

Trump göreve geldikten sonra da birçok konuşmasında İran’la nükleer anlaşmayı “ABD tarihinde yapılmış en kötü anlaşmalardan biri” olarak nitelendirmişti.

ABD medyasında geçtiğimiz günlerde yer alan haberlerde, Trump’ın İran ile imzalanan nükleer anlaşmayı iptal edeceği haberleri yer almıştı. ABD medyasına göre Donald Trump, önümüzdeki Perşembe günü bir açıklama yaparak, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekileceğini açıklayacak.

Haberturk

Paylaş

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!