Özbekistan’dan Berdimuhammedov’a Davet

Özbek lider Şavkat Mirziyoyev, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’u iki ülke arasındaki diplomatik münasebetlerin başlamasının 25.yıldönümü dolayısıyla tebrik etti.

Türkmenistan Devlet Haber Ajansında yer alan habere göre Özbek lider tebrik mesajında; kısa dönemde iki ülke arasındaki ilişkilerde gelinen seviyeden memnun kaldığını belirtti. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Özbekistan’a ziyaretini büyük bir sabırsızlıkla beklediğini ifade eden Özbekistan Devlet Başkanı, bu ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni sayfalar ve potansiyelin açılmasına katkı sağlayacağını belirtti.

Türkmenistan ile Özbekistan münasebetlerinin iyi komşuluk, güven, eşitlik ve karşılıklı çıkar ortamında sürdürüldüğünü belirten Özbekistan Devlet Başkanı Mirziyoyev, Türkmenistan’a gerçekleştirdiği ziyaretlerin sonucunda ticaret, ulaştırma, transit, enerji ve kültür alanlarında önemli işbirliği imkanlarının açıldığını ifade etti.

Özbekistan lideri Mirziyoyev, 2017 yılı içinde iki kez Türkmenistan’ı ziyaret etmiş; 14 Aralık 2016 tarihinde Cumhurbaşkanlığı görevine başladıktan sonra ilk yurt dışı resmi ziyaretini de, 2017 yılı Mart ayında Türkmenistan’a yapmıştı. Söz konusu resmi ziyarette, iki ülke arasında çok sayıda işbirliği anlaşması imzalanmıştı.

TRT AVAZ

Paylaş

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!