Gürcistan Cumhurbaşkanından anayasa değişikliğine veto

Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili, anayasa değişiklikleriyle ilgili yasa tasarısını veto ederek notlarla birlikte parlamentoya gönderdi.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili, anayasa değişikliğine ilişkin yasa tasarısını veto etti. Margvelaşvili, yasa tasarısını eklediği itirazlarla birlikte parlamentoya geri gönderdi. Gürcü Cumhurbaşkanının itiraz ettiği değişiklikler arasında Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesine son veren madde de bulunuyor. Basın toplantısı düzenleyen Gürcistan Cumhurbaşkanı Margvelaşvili, “Bugün Gürcistan parlamentosuna notlarımı sunacağım. Ben de dahil bütün ülkenin bir yıl boyunca üzerinde konuştuğu notlar bunlar” dedi.

Yasa tasarısındaki değişiklikleri kapsamında Cumhurbaşkanlığına ilişkin düzenlemenin de öngörüldüğünü kaydeden Gürcü lider, “Ne yazık ki, iktidar ve muhalefet partileri arasında anlaşma sağlanmadı. Parlamentonun bu konuyu gözden geçirmesini teklif ediyorum. Parlamentonun itirazı dikkate alarak destek olacağını umuyorum” ifadelerini kullandı.

m.iha

Paylaş

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!