Bişkek’teki Yenilenmiş Devlet Tarih Müzesi Mart 2018’de Açılacak

Bişkek (Golden Bridge News) GBNews’in Kırgız Cumhurbaşkanlığı Enformasyon politikası Departmanından edinmiş olduğu habere göre, Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Devlet Tarih Müzesini ziyaret ederek yeniden yapılanma işleri ile ilgilenmiştir. Devlet başkanı eserleri inceledikten sonra, müzeye gerekli elyalarla katkıda bulunma konusunda tavsiyelerde bulunmuştur.

Devlet Tarih Müzesinin yeniden yapılanması ve tamir işleri, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı bünyesindeki Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TIKA) tarafından Türkiye Hükümetinin masrafıyla gerçekleştirilmektedir. Bugüne kadar yapılan genel inşaat çalışmaları tamamlanmış, sergi malzemeleri, aydınlatma tesisatı çalışmaları ise devam etmektedir.
Plana göre, Devlet Tarih Müzesi yeniden inşası sonra modern bir müze haline gelecek. Mediastasion ve interaktif tabloların yardımıyla çeşitli dillerde (Kırgızca, Rusça, İngilizce, Almanca ve Arapça) tüm gerek bilgileri almak mümkün olacaktır. Aynı anda 7000 kullanıcıya açık olan kablosuz bağlantı da sağlanacak.
Şu anda, müzede 30’dan fazla haritalar, resimler, video aracılığıyla iletilebilecek Mediastasion içeriğini düzeltmek üzerinde çalışmalar sürdürülmektedir.

Paylaş

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!