Bişkek’te Dokuz Korgol merkezi açıldı

/Kabar/. Devlet Beden Eğitim ve Spor Akademisi’nde yeni Ulusal Dokuz Korgol Fikri Oyunları Geliştirme ve Öğretim Merkezinin açılış töreni yapıldı.

Devlet Gençlik İşleri, Beden Eğitim ve Spor Ajansı’ndan yapılan açıklamaya göre merkezin açılmasının temel amacı, öğrenciler arasında dokuz korgolu geliştirmek ve yaygınlaştırmak, ulusal entelektüel oyunlar, öğretmenlerin geliştirilmesi üzerine eğitim ve seminerler düzenlemektir.

Dokuz korgol oyununun, Kırgızistan’da popülerlik kazanan ve gelişen Kırgızların eski oyunu olduğunu ifade eden Ulusal Spor Müdürlüğü Başkanı Toksonbay Asanov, “Atletlerimizin Asya ve dünya şampiyonalarında mükemmel sonuçlar verdiğini biliyorsunuz. Merkezin açılışı, ulusal oyun türlerini geliştirdiğimizi söylüyor. Akademi sadece öğrencilerin fiziksel kültürünü değil aynı zamanda entelektüel yeteneklerini de geliştirmeye çalışacaktır.” dedi.

Dokuz Korgol veya Kırgız Türkçesi ile Tokuz Korgool; dünyada Mankala adıyla, Moğolistan’da Eson Korgooladıyla, Kazakistan’da Tokuz Kumalak veya Dokuz Kumalak adıyla, Türkiye’nin değişik yörelerinde Mankala, Mangala, Kale, Altıev, Pıç, Meneli Taş, Evcik, Mereköçtü, Mellegayası ve benzeri farklı adlarla bilinen, çobanların oynadığı çok eski bir Türk zekâ oyunudur. Korgool, keçi pisliği demektir. Oyun, yere kazılan veya ağaca oyulan kuyulardaki taşların birbirlerine aktarılması şeklinde oynanır. Karşılıklı dokuzar kuyu ve iki oyuncunun iki ana haznesi ile toplam 20 hazneden oluşan oyun tahtasında her oyun kuyusundaki dokuzar taşın belli bir stratejiye dayalı olarak saat yönünde kuyulara aktarılmasıyla devam eder. Sonuçta hangi oyuncu daha çok korgool almışsa o oyunu kazanır.

Paylaş

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!