Ali Galip Savaşır Adıgey Yatırım Forumu’nda konuştu: Sadece yatırım değil aynı zamanda tecrübelerimizi de paylaşmaya hazırız

DTİK Avrasya Komitesi Başkanı ve Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkan Yardımcısı Ali Galip Savaşır, Rusya’ya bağlı Adıgey Cumhuriyeti’nde yatırım yapmaya hazır olduklarını kaydederek, “Fakat sadece yatırım değil aynı zamanda da tecrübelerimizi paylaşmaya hazırız” dedi.

Adugey Cumhuriyeti başkenti Maykop’ta düzenlenen Adıgey Yatırım Forumu’nda kürsüde konuşan Savaşır şu ifadeleri kullandı: “Adıgey Cumhuriyeti Başkanı Sayın Murat Kumpilov. Saygıdeğer işadamları ve değerli basın mensupları ve misafirler. Türkiye – Rusya İş Konseyi Başkan Yardımcısı olarak şahsım ve tüm üyelerimiz adına sizleri saygıyla selamlıyor, Rusya’nın en güzel bölgelerinden Adıgey Cumhuriyeti’nde bugün sizlerle birlikte bu toplantıya katılmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Rusya Federasyonu ile gerçekleştirdiğimiz her toplantı, her etkinlik, her ziyaret bizim için büyük anlam taşımaktadır. Nitekim, 1930’lu yıllarda başlayan Türkiye – Rusya ticari ve ekonomik ilişkileri son birkaç yılda Avrasya bölgesinin ekonomik dinamiklerini belirleyen faktöre dönüşmüştür. Türkiye’nin en büyük ikinci ticaret ortağı konumuna gelen Rusya, 2008 yılında Almanya’yı geride bırakarak ilk sıraya yerleşmiştir. Karşılıklı yatırımlarımız artmaya ve çeşitlenmeye başlamış, özellikle enerji konusunda dev projelerin hayata geçirilmesi için somut adımlar atılmıştır. Bugün Rusya Türk müteahhitlerin en fazla proje üstlendiği ülkedir.

SADECE ENERJİ DEĞİL DİĞER ALANLARDA DA İŞBİRLİĞİMİZİ GELİŞTİRMEMİZ LAZIM

Bildiğimiz üzere, Rusya ve Türkiye’nin ulusal ekonomilerinin kalkınması ve aynı zamanda iki ülke arasındaki ticari ve iktisadi işbirliğinin artırılması açısından hayati öneme sahip birçok konunun önümüzdeki dönemde daha sık gündeme geleceği şüphesizdir. Bugün gelişmiş ülkeler Endüstri 4.0 diye nitelendirilen 4.Sanayi Devrimine hazırlanırken, bizim bu sürecin dışında kalmamız düşünülemez. Hem Türkiye hem de Rusya önemli birer sanayi ülkesidir. Fakat teknolojik altyapı olarak yeni sanayi devrimine öncülük yapan ülkeleri geriden takip ettiğimiz de bir gerçektir. Aradaki farkı kapatmak ve Endüstri 4.0’a sağlıklı bir şekilde geçiş yapabilmek için önem vermemiz gereken başlıca konu inovasyondur. Bu alanda daha yakın işbirliği yapmamız ve bilimsel – teknolojik konularda ortak projeler üretmemiz gerekmektedir.

Bu bağlamda, Rusya ile Türkiye arasında bugün ileri düzeyde seyreden enerji alanındaki işbirliğinin yanı sıra, hafif ve ağır sanayi alanları, tarım, kimya sanayi, bilişim teknolojileri, inovasyon, müteahhtilik, hizmet sektörü gibi alanlardaki işbirliğimizi de geliştirerek çeşitliliğe gitmemiz gerekmektedir.”

ÖZEL SEKTÖRE BÜYÜK GÖREV DÜŞMEKTE

Savaşır sözlerine şöyle devam etti: “Birbiri için çok önemli olan Rusya ve Türkiye arasında 2015 yılının Kasım ayından sonar ortaya çıkan sorunlar, son bir yılda yapılan yoğun temaslar neticesinde büyük ölçüde ortadan kalkmıştır. Kalan bazı küçü ksorunların da karşılıklı anlayış ve iyi niyet çerçevesinde çözüleceğine olan inancımız tamdır.

Rusya Federasyonu ile ikili ticaretimize ilişkin verilere baktığımızda; 2012 yılında yakaladığımız 33 milyar dolar üstündeki rekor hacim aradan geçen yıllar içerisinde önemli düşüş yaşamış, 2015 yılının sonuna geldiğimizde 24 milyar dolar seviyesinde olan bu rakam, 2016 yılı sonuçlarına göre ise Türkiye’nin Rusya’dan ihracatı 1,7 milyar dolar, ithalatımız ise yaklaşık 15,2 milyar dolar olmak üzere, geçen sene toplam ticarette ancak 17 milyar dolara yaklaşmış bulunmaktayız.

Bu açıdan özel sektöre de büyük görev düşmektedir. Eskisinden daha fazla çalışarak, ticari ve ekonomik alanda yaşanan kayıpları en kısa sürede telafi etmeye çalışacağız. DEİK ve Türkiye – Rusya İş Konseyi olarak bu süreçte önemli bir sorumluluk taşıdığımızın farkındayız. Nitekim, ikili ilişkilerde giderek artan yakınlaşma konseyimizin çalışmalarına da yansırken, 10 – 12 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen Hükümetlerarası 14’üncü Dönem Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısı ile eşzamanlı olarak İş Konseyinin Türkiye ve Rusya üyelerinin 18’nci Ortak Toplantısını düzenledik. Akabinde Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın 5 – 7 Aralık 2016 tarihlerinde Moskova ve Kazan’a resmi ziyareti çerçevesinde işadamları heyeti programı, keza Tataristan Cumhurbaşkanı ve yanındaki heyetin 15 Aralık’ta Ankara’yı ziyaretleri sırasında Türkiye-Tataristan İş Forumunu organize ederek, 2017 yılı içeirisinde Ulyanovsk ve Nijniy Novgorod heyetlerinin katılımı ile İstanbul’da tanıtım toplantıları organize ettik. Keza, bugünkü Yatrım Forumuna Türkiye’den geniş katılımlı heyetin iştirakı, yine DEİK olarak aktif rol aldığımız ve 19-21 Ekim 2017 tarihlerinde Kazan’da düzenlenen 15. Dönem KEK toplantısı protokolüne bizim inisiyatifimzle derç edilmiştir.

Burada bulunan Türkiye heyeti içerisinde çeşitli sektörlerden firma temsilcileri yer almaktadır. Şimdiye kadar daha çok tarihi ve kültürel bağlarımızın daha ağır bastığı Adıgey Cumhuriyeti ile bundan sonraki aşamada ticari ve ekonomik ilişkileri derinleştirerek, karşılıklı yatırımlar, ortak projeler, yeni işbirliklerine yöneleceğimizi umur etmekteyiz.

Değerli Başkan Kumpilov’un yönetimindeki kardeş Adıgey Cumhuriyeti’nin refah düzeyi artan, gittikçe ekonomisi gelişen, ekonomisinin Rusya Federasyonu’nun önde gelen federal birimleri arasında yer alması için bilgi ve tecrübe paylaşımı baştan olmak üzere elimizden geleni yapmaya hazırız.

Önümüzdeki dönemde bu yöndeki çalışma ve temaslarımızı daha da yoğunlaştıracağız.”
Rtib

Paylaş

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!