Akşam Duası…

Dünyada Şatafatlı, Gösterişli ve mamur olan yerlerde daima gururlu ve kibirli insanlar vardır. İstisnalar bu kaideyi bozmuyor. Yücelik ve nur definesi ancak yıkık yerlerdedir.

Evet, Allah-u Teâla cemalini böyle kendini hak yolunda ibadet ve hizmetlerde çok çalışarak kendisini hiç edene gösterirmiş. Onların işleri içle olduğu için dışları virane gibidir. Kur’an da İnsan melekten ve Cinden de üstündür denmiştir. Onun için insana eşrefi mahlûk denmiştir. Yani, yaratılmışların içinde en üstün varlık olarak nitelendirilmiştir. İşte bu sebebden dolayı, Allah; İnsanı kendime halife yaptım buyurmuştur. Aslında İnsanı Kâmil noktayı Kübra’dır. İnsanı Kâmil enfüs ile afakı kendinde toplayıp birleştiren, var ile yoğu bir tutabilen ve Nefy-ü ispatı yani La ile İlla ’yı bilen where to buy vigrx plus insandır. Yani, aslında hepimizin gayesi hiç le hepi anlaması ve Lada ki yokluğu bilip İllada ki varlığa ermesidir. Bu ölmeden evvel ölmenin sırrına ermektir. Onun için kimse böyle bir Kamil İnsana bakıp da kendini onunla kıyaslamaya kalkmamalıdır. Çünkü kıyasa girmek şeytanla başlar. Allah hepimizi bundan muhafaza buyursun. Azazil lanetlenmeden önce Âdemi, kıskanıp çekemedi ve kibri yüzünden isyan ederek lanetlendi. İnsanı Kâmil nazarında kötü ve iyi diye bir şey yoktur. Sadece ilahi basamakların aşağısı ve yukarısı vardır. Ona teslim olup merdivenleri çıkan manevi miraç eder. Manası da Allah’a ulaşır.

Mevlam bizlere de Küntü kenzin sırrına ermiş olan define mesabesinde ki Kamil İnsana uyup onun hali ile halleşmeyi nasip eylesin inşallah.

Yusuf Ezel
Kardeşlik Kültür ve Dayanışma Yörük

Türkmen Derneği Onursal Başkanı – Türkiye

Paylaş

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!