8 Aralık 2017 Bişkek’te, TurkPA’nın yedinci toplantısı yapılacak

Bişkek (Golden Bridge News) GBNews’e, Jogorku Kenesh’nin basın servisinden verilen habere göre, 8 Aralık 2017’de Bişkek’te, Türkdilli Ülkelerin Parlamenterler Meclisinin yediinci genel kurulu (TurkPA) olacak.
Bu etkinliğe ve Başkonsolosu olarak, TürkPA üye ülkelerinin parlamento Başkanları ve gözlemci olarak Macar Parlamentosu Başkan yardımcısı katılacak. TurkPA tarihinde ilk kez, Özbekistan Oliy Yasama Meclisi Başkan Vekili başkanlığında parlamento heyeti onur konuğu olarak katılacak.
Onur konuğu olarak, Türkmenistan parlamento heyeti de toplantıya davet edilmiştir.
Toplantı sırasında, Kırgızistan Cogorku Keneş Başkanı Dastan Cumabekov’un, Azerbaycan, Kazakistan, Türkiye, Macaristan ve Özbekistan parlamento heyetleri başkanları ile bir dizi ikili görüşmeleri planlanmaktadır.
TurkPA’nın yedinci toplantısı gündeminde, katılımcılar, Parlamentolar arası işbirliğinin güçlendirilmesi ve genişletilmesi amacıyla Örgütün diğer faaliyetleri ile ilgili bir dizi hususu dikkate alacak ve Ortak Bildirge kabul edilecek. Toplantı sırasında TürkPA’daki başkanlık Kazakistan’dan Kırgızistan’a devredilecek.

Paylaş

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!